Дома Фудбал Англија Гвардиола на врвот, зад него Мурињо и Клоп – еве колку заработуваат најплатените тренери во ПЛ

Гвардиола на врвот, зад него Мурињо и Клоп – еве колку заработуваат најплатените тренери во ПЛ

Новата сезона во англиската Премиер лига започна минатиот викенд.

Иако апсолутно сите тимови се соочуваат со бројни загуби поради коронавирусот, сепак има голем број околу клубовите во Премиер лигата, а менаџерите исто така имаат добра заработка.

Објавен е список на најплатени менаџери во Премиершип. Нема поголеми изненадувања, се очекува на врвот Пеп Гвардиола.

Шпанскиот стручњак од Манчестер Сити годишно зема 20 милиони евра. Тој е несомнено најплатен, а го следат Жозе Мурињо и Јирген Клоп со плата од 15 милиони фунти.

Другите добро познати менаџери исто така имаат многу добри плати, а вака изгледа списокот на десетте најплатени:

  1. Пеп Гвардиола (Ман. Сити) – 20 милиони фунти
  2. Жозе Мурино (Тотенхем) – 15 милиони
  3. Јирген Клоп (Ливерпул) – 15 милиони
  4. Карло Анчелоти (Евертон) – 11,5 милиони
  5. Брендан Роџерс (Лестер) – 10 милиони
  6. Марсело Биелса (Лидс) – 8 милиони
  7. Оле Гунар Солскјаер (Ман. Јун) – 7,5 милиони
  8. Ралф Хасенхулт (Саутемптон) – 6 милиони
  9. Френк Лампард (Челзи) – 5,5 милиони
  10. Микел Артета (Арсенал) – 5 милиони
Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Аматерска грешка на Кепа, Мане не простува🎥

Ливерпул во второто полувреме за само 10 минути го „реши“ Челзи и води со 2:0. Стрелец на …