Дома Фудбал Англија Гвардиола доследен на традицијата: Податок кој Сити го оддржува од 2008 година

Гвардиола доследен на традицијата: Податок кој Сити го оддржува од 2008 година

1

Фудбалерите на Манчестер Сити ја продолжија традицијата да триумфираат на стартот на сезоната и во првото коло од новата сезона славеа против Брајтон на гости со 2:0.

Од 2008. година „Граѓаните“ не се поразни во стартниот меч, додека Пеп Гвардиола како тренер има осум едно по друго победи во првиот првенствен меч од сезоната. Покрај тоа неговите екипи постигнале 25 погодоци и примиле само три.

Сити поприлично се намачи со Брајтон кој е нов тим во Премиер лигата. Но, во вториот дел се беше решено во пет минути. Најпрво прецизен беше Агуеро во 70., а потоа и Данк во 75. минута со автогол ја потврди победата за Сити.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе An. V.
Load More In Англија

Проверете

ПОТВРДЕНО: ВАР од наредната сезона и во Франција!

Француската фудбалска лига од следната сезона ќе воведе ВАР технолигија потврдено беше на …