Дома Останати Кошарка НБА Вучевиќ го запре Јокиќ, Дончиќ скромен во поразот на Далас 🎥

Вучевиќ го запре Јокиќ, Дончиќ скромен во поразот на Далас 🎥


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Тимот на Чикаго убедливо го надигра Денвер со 117:96 на гостувањето и така си ги зголеми своите шанси за плеј-офот. Победничкиот тим беше предводен од Никола Вучевиќ, додека на Денвер не му помогна ниту Јокиќ.

Јокиќ повторно беше одличен и две асистенции му недостасуваа да оствари нов трипл-дабл, поентерски и овојпат беше најефикасен. Срспкиот кошаркар го заврши натпреварот со 18 поени, 12 скокови и осум додавања.

Дабл-дабл оствари и Вучевиќ кој го заврши натпреварот со 25 поени, 15 скокови и три асистенции. Но, имаше и одлична поддршка од соиграчите Зек Лавин уфрли 29 поени, Патрик Вилијамс 18, а Демар Дерозан 17.

Пораз забележа и Далас на Лука Дончиќ. Далас беше проњзен со 113:106 на гостувањето кај Њу Орлеанс, додека Словенецот беше скромен за своите стандарди со 15 поени, три скока и осум асистенции. Кајри Ирвинг беше најефикасниот кај Далас со 27 поени, додека на спротивната страна Меколум го заврши мечот со 32 поени.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Вашингтон – Атланта 120:122

Бостон – Портланд 115:93

Мајами – Кливленд 100:104

Њу Орлеанс – Далас 113:106

Денвер – Чикаго 96:117

Феникс – Оклахома 132:101

ЛА Клиперс – Торонто 108:100

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Денвер поведе во големото НБА финале, Јокиќ рушеше рекорди

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Започна големото НБ…