Дома Фудбал Италија Во Наполи тврдат: Анчелоти е нашиот Фергусон!

Во Наполи тврдат: Анчелоти е нашиот Фергусон!

0

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис го спореди тренерот Карло Анчелоти со легендата на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон.

Претседателот на Наполи е спремен да му предложи долготраен договор и да остане долги години на кормилото на клубот, исто како Фергусон на „Олд Трафорд“.

Фергусон го предводеше Манчестер Јунајтед од 1986 до 2013 година и со „црвените ѓаволи“ освои неверојатни 38 трофеи.

„Избрав тренер кој го сака градот, го сака нашиот тренинг центар и е спремен да остане овде најмалку 8 години. Јас сакам ваков човек да го води Наполи цел живот. Како Фергусон во Манчестер Јунајтед. За мене тренерот треба да биде пример за целиот клуб“, истакна Де Лаурентис.


Следете го Sportski.mk и на


Трофејниот италијански стратег ја има првата сезона во Наполи, веќе ја загуби битката за Скудетото, но се уште е во трка за титулата во Лига Европа.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Манчестер Сити – Тотенхем: Сити нема време за жалење, сака брза одмазда

Ова ќе биде втор меѓусебен дуел помеѓу овие две екипи за само неколку дена, по натпреварот…