Дома Останати Ракомет Во Исланд разочарани од Данска: Не ми кажувајте дека играа за да победат!

Во Исланд разочарани од Данска: Не ми кажувајте дека играа за да победат!

Исланд остана разочаран од она што се случи во финишот помеѓу Данска и Франција. Победа на Данска го носеше Исланд во полуфиналето и Данците имаа водство, но на крајот загубија минимално, па Франција се пласираше во полуфиналето.

Ваквиот развој на натпреварот го натера исландскиот политичар Бјорн Леви Гунарсон да даде предлог за отстранување на данскиот амблем од зградата која се наоѓа во Алтинг Исланд.

По поразот Исланд објави:

„Никој нека не ми кажува дека Данска во овој натпревар играше за да победи“:

Фрустрацијата се гледа и на социјалните мрежи каде што Исланѓаните пишуваат дека Данска практично и ја подари победата на Франција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Oфицијално: Миркуловски оди во пензија и станува тренер во Вецлар

Филип Миркуловски на 12. јуни ќе го одигра последниот натпревар во кариерата. Еден од најб…