Дома Топ вести Во Атлетико веќе избраа – тој ќе биде вистински наследник на Гризман

Во Атлетико веќе избраа – тој ќе биде вистински наследник на Гризман

0
grizman

Антоан Гризман минатото лето беше на чекор од Манчестер Јунајтед, но трансферот пропадна бидејќи Атлетико доби забрана за доведување на фудбалери, па „јорганџиите“ немаа адекватна замена.

Но, како што тврди германски „Билд“ Атлетико наредното лето како замена за Французинот ќе се обидат да го доведат суперталентираниот напаѓач на Лајпциг Тимо Вернер.

Проблем претставува Лајпциг кој не сака да се откаже од еден од своите најдобри играчи. Тоа значи дека Атлетико ќе мора да биде прилично упорен и секако да испрати висока понуда.

Вернер има 21 година, веќе настапи за сениорската репрезентација на Германија за која постигна седум погодоци на 10 натпревари. Минатата сезона фудбалерот роден во Штудгарт постигна 21 гол во Бундес лигата, додека оваа сезона постигна 10 на 17 натпревари.


Следете го Sportski.mk и на


Лајпциг го доведе во 2016 година за 10 милиони евра, а од неговата продажба сигурно ќе заработат неколку пати повеќе.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Мајсториите на Барди и Меси: Ла Лига го смести Барди „рамо до рамо“ со супер ѕвездата (видео)

Oвој викенд започнува новата сезона во шпанската Примера, а официјалната страна на „Ла Лиг…