Дома Фудбал Репрезентации Вистински феномен: Најлошата репрезентација во светот има девет пати повеќе навивачи отколку жители

Вистински феномен: Најлошата репрезентација во светот има девет пати повеќе навивачи отколку жители

Во последниот период забележителна е зголема популарност на фудбалот во Сан Марино, па оваа репрезентација стана предмет на истражување на бројни медиуми.

Сан Марино и официјално е најлошата репрезентација во светот. Во последните 20 години не победија никого, ремизираа само на неколку натпревари и забележаа многу порази. Меѓутоа, во Сан Марино фудбалот се игра од чиста страст која не познава граници.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Фактот што Сан Марино не победи никого 20 години создаде навивачки феномен кој вели дека репрезентацијата има околу 300.000 следбеници. Тоа е девет пати повеќе од населението на оваа мала земја.

„Една победа, неколку нерешени, порази. Сепак, страст без граници“, стои во описот на Твитер профилот на Сан Марино.

Интересно е што со овој профил управува аргентинскиот новинар по име Езекиел и тоа само докажува дека Сан Марино има фанови надвор од своите граници.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …