Дома Фудбал Вистинска реткост: Потпишан еден од најдолгите договори во фудбалот, а клазулата ќе стигне и до 100 милиони евра!

Вистинска реткост: Потпишан еден од најдолгите договори во фудбалот, а клазулата ќе стигне и до 100 милиони евра!

bilbao

Ваков договор навистина е реткост во денешниот фудбал.

Атлетик Билбао денес го продолжи својот договор со одличниот фудбалер Инаки Вилијамс. За да ја обезбеди својата иднина на „Сан Мамеш“ фудбалерот го потпиша еден од најдолгите договори во современиот фудбал.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Имено, Вилијамс кој има договор со Билбао потпиша договор до 2025 година, што значи дека има важност од седум ипол години.

Со новиот договор клубот ја зголеми и откупната клазула на фудбалерот која сега изнесува 80 милиони евра, додека со претходниот договор истата изнесуваше 50, но како што одминуваат годините од договорот таа ќе расте се до највисоките 108 милиони евра во споменатата 2025 година.

Инаки Вилијамс до овој момент за Билбао одигра 132 натпревари и постигна 28 погодоци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Манчестер Јунајтед одлучи да го отпушти Тен Хаг

Манчстер Јунајтед на крајот на сезоната ќе го откупшти тренер Ерик Тен Хаг, тврдат медиуми…