Дома Македонски спорт Викенд најава: Зошто Шалке – Б.Дортмунд е толку големо дерби!? 🎥

Викенд најава: Зошто Шалке – Б.Дортмунд е толку големо дерби!? 🎥


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Викендов нема некои повеќе дерби средби, но има едно дерби кои можеби е меѓу најголемите во Европа, рурското дерби Шалке – Брусија Дортмунд. И покрај ова дерби тука се уште два добри натпревари, во сабота Наполи – Аталанта и во недела Атлетик Билбао – Барселона.

Инаку, рурското дерби за многумина е познато како „мајка на сите дербија“. Сега ќе ви кажам зошто? Градовите Дортмунд и Гелзенкирхен се оддалечени на околу 20 километри во регионот Рур. Со генерации тоа е центар на производство на јаглен и челик во Германија. Ривалството трае уште од 19 век кога во рударските градови се оформени двата тима.

Слушнете ја викенд најавата, дознајте нешто интересно, а имате и по некој совет за обложување.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Кошаркар на Мемфис испиша историја: Ова не му успеало на никој друг претходно!

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Кошаркарите…