Дома Фудбал Останато Видео: Шоу на Жиру во Лига Европа, Валенсија се спаси во последна минута

Видео: Шоу на Жиру во Лига Европа, Валенсија се спаси во последна минута

0

Челзи, Наполи и Валенсија се првите четвртфиналисти во Лига Европа. Англискиот тим победи со 5:0, додека Валенсија се спаси во судиското продолжение.

Челзи со високи 5:0 победи на гостувањето кај Динамо Киев, а свое шоу имаше Оливие Жиру кој постигна хет-трик. „Сините“ поведија во 5-та минута преку Французинот, кој дваесет минути подоцна зголеми на 2:0, а до крајот на полувремето и Алонсо погоди за 3:0.

Во второто полувреме Жиру го комплетираше хет-трикот, а точка на натпреварот стави младиот Ходсон Одој.

Исклучително интересно беше на натпреварот помеѓу Краснодар и Валенсија, откако првиот дуел заврши со резилтат 2:1.

Се се случи во последните десетна минути. Најпрво Сулејманов во 85-та минута постигна фантастичен гол за 1:0, резултат што ги носеше домаќините во четвртфинале. Меѓутоа, Валенсија успеа во 93-та минута да постигне гол преку Гуедес за пласман во следната фаза.

Салцбург на домашен терен го победи Наполи со 3:1, но тоа не беше доволно бидејќи италијанскиот клуб во првиот меч победи со 3:0.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Спектакуларни фотографии од вечното дерби во финалето на српскиот куп (ФОТО)

Вчера се одигра финалето во српскиот куп помеѓу Црвена Звезда и Партизан, а на крајот тоа …