Дома Останати Кошарка Видео: Нов историски натпревар на Вестбрук, се израмни со Мајкл Џордан!

Видео: Нов историски натпревар на Вестбрук, се израмни со Мајкл Џордан!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Расел Вестбрук со нова одлична партија и дрипл-дабл ја предводеше Оклахома до победа над Њу Орлеанс со 101-92 и испиша нова историја во НБА лигата.

Изминатата ноќ, Вестбрук, го забележа петтиот трипл дабл учинок во низа, со што го израмни рекордот на легендарниот Мајкл Џордан поставен во 1989 година.

Вестбрук забележа 28 поени, 17 скокови и 12 асистенции и стана прв играч по Мајкл Џордан кој запишал трипл дабл на пет натпревари во низа. Плејмејкерот овој пат доби поддршка од Енес Кантер (17 поени, 10 скокови), Виктор Оладипо (15 поени) и Рајан Андерсон (13 поени).

Њујорк го совлада Сакраменто 106:98 и ја забележа осмата победа на последните 11 натпревари. Кармело Ентони и Дерек Роуз постигнаа по 20 поени за Никси, додека Сакраменто го предводеше Демаркус Казинс со 36 кошеви и 12 скокови.

Орландо славеше во Детроит 98:92 благодарение на учинок на своите центри Серж Ибака (21 поен) и Никола Вучевиќ (16 поени).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

MOZZART со поддршка на екипата на ПИОМ на Синдикалните спортски игри

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Ре…