Дома Останати Кошарка Видео: Лејкерси се разбудија во вториот дел Кузма најефикасен!

Видео: Лејкерси се разбудија во вториот дел Кузма најефикасен!

lakers

Изминатата вечер во НБА лигата се одигра само еден натпревар во кој Лос Анџелес Лејкерс славеше победа против Чикаго Булс.

Лејкерси славеа со 103:94 и стигна осмата победа во сезоната во која имаа и десет порази. За Чикаго ова беше 12 пораз.

Гостите подобро го отворија на натпреварот и на полувреме имаа дури 14 поени предност, но таа предност се стопи во третата четвртина во која Чикаго одигра слабо и во завршната четвртина влегоа со само три поени предност. На крајот Лејкерси успеаа да стигнат и до целосен пресврт.

Најдобар во победата на Лејкерси беше Кај Кузма со 22 поени, Калдвел Поп додаде поен помалку и покрај тоа забележа девет скокови. Брендон Инграм натпреварот го заврши 17 поени, Џордан Кларксон запиша дабл-дабл од десет поени и десет скокови, а Лонзо Бол постигна осум поени, но беше одличен под обрачот каде што забележа 13 скокови.

Во екипата на Чикаго најефикасен беше Дензел Валентајн со 17 поени. Антонио Блејкени додаде два помалку, Робин Лопез постигна 14, Лаури Марканен забележа 13 поени и 14 скокови за дабл-дабл, а Џастин Холидеј натпреварот го заврши со дабл-дабл од десет поени и десет скокови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Летонија во драматично финале до злато на баскет турнирот во Токио!

Репрезентацијата на Летонија стигна до златен медал во баскет на Олимписките игри откако ј…