Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Атлетико се спаси, Реал се загуби во Париз, Динамо е хит на вечерта

Видео: Атлетико се спаси, Реал се загуби во Париз, Динамо е хит на вечерта

Вечерва беше комплетирано првото коло во Лигата на шампиони. Возбудливи натпревари, многу голови и изненадувања.

Дербито на вечерта се играше во Париз, каде ПСЖ комплетно го надигра Реал Мадрид и славеше со 3:0. Херој на „светците“ беше Анхел ди Марија, кој во 14-та минута го матираше Куртоа, а потоа во 33-та минута ја зголеми предноста.

Само три минути подоцна Герет Бејл го намали водството на домаќините, но судијата Тејлор после консултација на ВАР го поништи голот и ја прекина радоста на „кралевите“.

Во второто полувреме повторно ПСЖ беше тимот кој создаде повеќе шанси, а печат на победата стави Муние во последната минута.

На дербито во Мадрид, Атлетико се спаси од пораз против Јувентус во последните минути од мечот. Во првото полувреме мрежите мируваа, а на самиот старт на вториот дел Квадрдо ги доведе „бјанконерите“ во водство.

Матуиди зголеми на 2:0, но Атлетико успеа да се врати. Најпрво намали преку Савиќ, а во 90-та минута Херера израмни на 2:2.

Динамо Загреб игра натпревар за историја во Лигата на шампиони против Аталанта победувајќи со 4:0.

Хрватскиот тим одлично го отвори мечот и поведе уште во 10-та минута преку Леовац. Домаќините тука не застанаја и продолжија да доминираат на теренот, па следеа два гола на Орсиќ во 31-та и 42-та минута за водство од 3:0.

Орсиќ феноменалната партија ја заокружи со хет-трик и во второто полувреме ги постави конечните 4:0.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Неверојатна грешка на Ноер за која долго ќе се зборува (видео)

Баерн Минхен го пречекува „фенерџијата“ Падерборн и на полувремето резултатот е 1:1. Домаќ…