Дома Останати Велосипедист почина по тешка несреќа на трка во Швајцарија

Велосипедист почина по тешка несреќа на трка во Швајцарија

Швајцарскиот велосипедист Гино Мадер почина како последица од здобиените повреда при вчерашниот пад на петтата трка во Швајцарија, објави неговиот тим Бахреин Викториус.

На 197 километарската етапа двајца велосипедисти при голема брзина паднаа при еден спуст. Магнус Шефиелд бил при свест и се здобил со плесни повреди, додека Гино Мадер за жал остана да лежи.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Докторите го оживувале и со хеликоптер бил пренесен во болница, но за жал повредите биле претешки, па им подлегнал на повредите во болница.

„И покрај сите напори на персоналот во болницата, Гино не успеа да го надмине овој, најголе мпредизвик. Сочувство до семејството и најблиските“, објавија од тимот за кој настапуваше од 2021 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Неверојатниот Дуплантис по осми пат си го сруши сопствениот рекорд

Неверојатниот Арманд Дуплантис неколку години наназад ги поместува границите во светската …