Дома Фудбал ВАР ќе се користи во финалето на Лига Европа

ВАР ќе се користи во финалето на Лига Европа

0

Во финалето на Лига Европа ќе се сретнат лондонските ривали Арсенал и Челси.

Со пласманот во финалето на овие екипи е потврдена доминацијата на англиските клубови во европскиот фудбал, а УЕФА одлучи ова финале да биде историско.

За прв пат на еден натпревар во Лига Европа ќе се користи ВАР. Во текот на сезоната оваа видео технологија не беше користена, но Европскатга фудбалска федерација одлучи во финалето да биде апсолутно се чисто.

Па така, судиите ќе имаат прилично полесна работа. ВАР со сигурност ќе има своја улога во ова финале кое на 29. мај ќе се игра во Баку.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Бесниот Игуаин на тренингот се расправаше со соиграчите и стручниот штаб на Челзи (ВИДЕО)

Tимот на Челзи во овие момент се припрема за финалето во Лигата на Европа каде што ќе игра…