Дома Македонски спорт Мак фудбал Вардар славеше во Струмица, Шкупи извлече бод кај Пелистер (Видео)

Вардар славеше во Струмица, Шкупи извлече бод кај Пелистер (Видео)

Актуелниот македонски шампион, Вардар попладнево славеше на гостувањето кај Акедимија Пандев во Струмица со 0:2.

На истекот од првото полувреме, Максимов го отвори резултатот во корист на црвено-црните, по што се замина на пауза.

И вториот дел помина без конкретни шанси, но во 89. минута Вардар преку Стојков стигна и до двојна предност за конечни 0:2.

Победа единствениот гол го постигна од белата точка, од која прецизен беше Гешовски во раната 9. минута. Тоа беше и конечниот резултат на гостувањето на Прилепчани кај Скопје.

Пелистер на домашен терен ја имаше победата во свои раце до 86. минута, кога успеа Шкупи да погоди и ремизира. Првиот погодок на овој меч го постигнаа домашните преку Маркоски во 28. минута. Само десет минути подоцна, Фереира Кардосо ја зголеми предноста за 2:0на полувреме. Во вториот дел, Љамчевски киксна па постигна автогол, со кој ја намали негативата на гостите. Конечните 2:2, ги постави Мухарем во 86. минута.

Силекс успеа во последниот меч од 17. коло во ПМФЛ да слави против Работнички со 2:1.

Гостите го отворија мечот во 7. минута, но потоа иницијативата на домашните им ги донесе тритебода по денешниот меч.

Во 47. минута Ѓорѓевиќ постигна израмнувачки погодок, а конечните 2:1 ги постави Стојчевски со погодок во 63. минута.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Јани Атанасов доби место во тимот на колото во Хрватска

Maкедонскиот фудбалер Јани Атанасов одигра одлично за Хајдук Сплит во победата од 1:0 прот…