Дома Фудбал Италија Буфон пред дербито: Овој Милан има светла иднина!

Буфон пред дербито: Овој Милан има светла иднина!


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Викендов на програмата е големото италијанско дерби помеѓу Милан и Јувентус, а овој пат тоа добива на тежина поради одличните резултати на „росонерите“ кои се втори на табелата позади „старата дама“.

Капитенот на „бјанконерите“, Џиџи Буфон пред дербито го пофали тренерот на „росонерите“ Винченцо Монтела и истакна дека многу му се допаѓаат младите фудбалери кои ги има Милан.

„Милан оваа сезона игра одлично и заслужено е на второто место. Многу ми се допаѓа како работи Монтела, тој е авангарден тренер кој им дава шанса на младите фудбалери. Милан има многу млади играчи во тимот и сигурно има светла иднина. Сепак, најголема опасност за нас е Карлос Бака кој е нерверојатен голгетер“, истакна Буфон, а потоа проговори за неговиот млад колега Донарума.

„Донарума за мене е како помлад брат. Му давам совети кога сме во репрезентацијата, но тој воопшто не изгледа како некој кој има 17 години, туку како ветеран. Многу е инетрелегентен и мислам дека може да биде еден од најдобрите во светот. Секако му претстои грандиозна кариера“, заклучи легендарниот Буфон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ Турскиот суперталент Арда Ѓулер нема…