Дома Останати Тенис Бројките не лажат: Ова е уште еден доказ зошто Новак е најдобриот на сите времиња

Бројките не лажат: Ова е уште еден доказ зошто Новак е најдобриот на сите времиња

Се повеќе се оние кои тврдат дека Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња, а за тоа има и многу аргументи. Српскиот тенисер од ден во ден руши нови рекорди и се уште испишува историја во тенисот.

Ѓоковиќ сега стана единствениот играч во историјата на тенисот со 85% победи на секој Грен-слем турнир, 80% на секоја подлога, 70% на секој Мастерс и 70% на секој турнир.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Во актуелната сезона Ѓоковиќ настапи само на три тунири, Австралија Опен, Индијан Велс и Монте Карло. Следен предизвик за Новак ќе биде турнирите во Мадрид и Рим кои би требало да бидат како подготовка за „Ролан Гарос“ кој ќе се игра од 20-ти мај до 9-ти јуни.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Обвинувања за Ѓоковиќ: Ќе провоцира 340.000 Албанци!

Веќе е познато дека Новак Ѓоковиќ ќе настапи на турнирот од серијата АТП 250 во Женева кој…