Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Брзо падна рекордот на Белингам: Козловски е најмладиоти грач кој настапил на ЕП

Брзо падна рекордот на Белингам: Козловски е најмладиоти грач кој настапил на ЕП

Вчера на натпреварот помеѓу Полска и Шпанија беше соборен рекордот кој пред неколку дена го постави Џуд Белингам.

Каспер Козловски, фудбалерот од средниот ред на Полска стана најмладиот играч кој на стапил на Европските првенства. Козловски против Шпанија настапи со само 17 години и 246 денови, рекордот на Белингам беше 17 години и 349 дена.

Треба да се спомене дека натпреварот со Шпанија за Козловски беше само четврти во кариерата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Младинците поразени од Швајцарија, но се изборивме за полуфинале

Машката младинска селекција на Македонија ќе игра во полуфиналето од ФИБА „Челенџер“ турни…