Дома Останати Кошарка НБА Бостон преживеа, па победи по продолжение: Индијана прокоцка победа поради голем кикс на Сиакам 🎥

Бостон преживеа, па победи по продолжение: Индијана прокоцка победа поради голем кикс на Сиакам 🎥

Тимот на Бостон успеа да слави во првиот натпревар од финалната серија на Истокот против Индијана Пејсерс со 133:128 по продолжение.

Одлучувачкиот момент на натпреварот се случи на десет секунди пред крајот. Индијана имаше водство од 117:114 и топка во свои раце, но Сиакам тргна по топката која одеше во аут и непотребно ја допре. Така Бостон доби прилика за напад, а останаа уште 8.5 секунди до крајот. Од тешка ситуација, Браун успеа да погоди тројка од аголот за израмнување.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Резултатот во преостанатите 5.7 секунди не се промени, се играше продолжение по кое Бостон дојде до победата.

Најефикасен на натпреварот беше Браун со 26 поени, седум скока и пет асистенции. Тајрис Халибартон ја заврши средбата со 25 поени и 10 асистенции, Мајлс Тарнер уфрли 23 поени и додаде 10 скока, додека Сиакам ја заврши средбата со 24 поени, 12 скока и седум асистенции.

Вториот натпревар помеѓу овие две екипи се игра во четврток и Бостон повторно е домаќин.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Погба е скршен: Мртов сум, не постојам! 🎥

Славниот Пол Погба ја шокираше јавноста со своето излагање пред ТВ камерите. Францускиот г…