Дома Фудбал Останато Бизнисменот кој го организирал летот прогласен за виновен за смртта на Емилијано Сала

Бизнисменот кој го организирал летот прогласен за виновен за смртта на Емилијано Сала

Дејвид Хендерсон е прогласен за виновен пред судот во Кардиф за смртта на аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала кој загина во авионска несреќа.

Бизнисменот го органзираше трагичниот лет и беше прогласен за неисполнување на безбедносните протоколи со што придонел да се случи авионската несреќа. Несреќата се случи на 21. Јануари 2019 година, а телото на Сала се пронајде дури еден месец по несреќата, додека телото на пилото Дејвид Иботсон никогаш не се пронајде.

Десет од 12-те судии во Кардиф го прогласија Хендерсон за виновен. Инаку, претходно беше потврдено дека пилотот Иботсон кој не бил првпат да лета за Хендерсон немал дозвола за комерцијален лет, ниту пак бил квалификуван да управува со авионот во ноќни услови кога и се случи трагедијата.

Ќе потсетиме 28-годишниот Сала требаше да се пресели во Кардиф со кој имаше и потпишано договор. Француски Нант се согласи да го продаде за 15 милиони фунти.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Лука Јовиќ станува газда на клуб!

Напаѓачот на Реал Мадрид, кој не добива голема минутажа во екипата, Лука Јовиќ наскоро ќе …