Дома Фудбал Останато Бејл: Во Велс се чуствувам поубаво отколку во Реал

Бејл: Во Велс се чуствувам поубаво отколку во Реал

Герет Бејл не заигра за Реал Мадрид од моментот кога се повреди во минатата репрезентативна пауза во натпреварот помеѓу Велс и Хрватска во Кардиф.

Најдобриот играч на Велс иако се опорави од повредата не играше за Реал минатата недела бидејќи се чуваше за Велс на кого му претстои борба за пласман на Европското првенство. Селекцијата на Гигс и понатаму има теоретска шанса да стигне до една од првите две места во групата и директно да се пласира на Европското првенство во 2020 година.

Во сабота Велс ќе игра против Азербејџан на гости, а три дена подоцна против Унгарија во Кардиф.

„Играњето за Велс дефинитивно повеќе ме возбудува од играњето за Реал Мадрид. Тука сум како дома, зборувам на свој јазик и поубаво се чуствувам. Се чуствувам како да играм фудбал со другарите во парк бидејќи ги знам скоро сите, посебно постарите. Со некои играме заедно уште од У17“, изјави Бејл.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Tрадицијата вели: Реал Мадрид ќе биде шампион!

Реал Мадрид е многу блиску до рекордната 34.титула во Ла Лига откако вчера беше победен Ге…