Дома Фудбал Италија Беше келнер на „Сан Сиро“, денес е еден од најпознатите фудбалски менаџери!

Беше келнер на „Сан Сиро“, денес е еден од најпознатите фудбалски менаџери!

0

Џузепе Рисо во моментов е еден од најпознатите италијански фудбалски агенти и ги штити интересите на многу италијански фудбалери од различни категории.

Рисо во фудбалските кругови важи како човек близок до Адриано Галиани, а и самиот не крие дека е многу поврзан со поранешниот прв оперативец на Милан.

Имено, тој за медиумите откри многу интересна приказна во која раскажа како се запознал со Галиани и дека тој е „виновникот“ што станал фудбалски агент.

„Јас работев како сервисер на Сан Сиро, а во тој период имаше правило да не се пие за време на натпреварот. Бев во салата со кетеринг и дојде една жена која ми побара пијалот. Јас нормално дека обив да и дадам, а по неколку минути дојде шефот и почна да ми вика…Таа жена била секретарка на Адриано Галиани“, раскажува Рисо.


Следете го Sportski.mk и на


„Јас појдов да му се извинам на Галиани, а тој ме повика на вечера по натпреварот во ресторанот Гианино каде што одеа сите од Милан. Таму се запознавме и започна нашето пријателство. Да се биде блозок до Галиани е како да одите на Универзитет, тој е жива енциклопедија. Ме научи многу работи и секогаш кога имав проблем му се јавував прво него и секогаш ми даваше правилни совети“.

„Вистина е дека ми помогна многу и на почетокот кога ја зедов лиценцата за фудбалски менаџер. Ми ги даде сите контакти и скоро сите млади фубдалери кои беа во академијата на Милан, а кои немаа менаџер ми даваше да ги заштитувам јас нивните интереси. Еднаш ми се налути кога го однесов Кристанте во Бенфика и не ми зборуваше неколку месеци“, открива Рисо.

Џузепе Рисо денес е најпознатиот италијански агент и ги штити инетресите на многу познати фудбалери.Калдара и Гаљиардини за вкупно 50 милиони евра ги пресели во Интер и Јувентус.

Тој е менаџер уште на многу големи фудбалски имиња како Хернан Креспо, Пипо Инзаги, Алесандро Матри, Андреа Белоти, Кристанте, Ромањоли…

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Трудот во првото полувреме лесно го прокоцкавме, Шпанија однесе победа со +11

Репрезентацијата на Македонија денес го одигра четвртиот натпревар на Светското првенство …