Дома Фудбал Останато Бензема, Роналдо и Њукасл ќе имаат исти газди

Бензема, Роналдо и Њукасл ќе имаат исти газди


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Сопствениците на англиски Њукасл, „Public Investment Fund“ ја презема сопственоста на уште два клуба – Ал Наср за кој игра Кристијано Роналдо и Ал Итихад за кој наскоро ќе настапува Бензема.

Сите саудиски клубови пред ова беа во сопственост на државата, но не под државна контрола, барем така е официјално. Сега целта е приватизација и вложување во спортските клубови, тоа е проект кој го започна тамошната Влада.

Инаку, на Њукасл му оди одлично по преземањето од оваа групација и од тим кој се бореше за опстанок, сега Њукасл е тим кој наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите.

Арапите преку спортот се обидуваат да придонесат за подобар имиџ на земјата во светот, па така ќе продолжат со вложување, а сигурно дека во наредниот период ќе гледаме нови познати фудбалски имиња кои прават трансфери во овие земји.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…