Дома Фудбал Останато Бензема: Златната топка? Се надевам дека ќе ја добијам

Бензема: Златната топка? Се надевам дека ќе ја добијам

Се ближи 29. ноември кога ќе биде објавен добитникот на Златната топка“.

Карим Бензема е еден од оние за кои гласно се зборува дека треба да ја добие оваа награда. Во претходната сезона Бензема беше втор најдобар стрелец во Ла Лига со 30 голови и така го изедначи својот најдобар резултат во тој параметар.

„Златната топка? Ќе видиме што ќе се случува. Се надевам дека ќе ја добијам. Мило ми е што сум во конкуренција. Радосен сум и среќен и се надевам дека работите ќе продолжат вака да се развиваат“, изјави 33-годишниот Бензема.

Дека Бензема треба да ја добие топката смета и Тиери Анри.

„Да бидам искрен се надевам дека Бензема ќе ја освои Златната топка“.

Слично мислење има и Зидан.

„Бензема е фантастичен фудбалер. Тој добро се сложува со другите, знае многу да работи на теренот и мисла мдека треба да ја добие Златната топка“, изјави Зидан.

Ќе потсетиме во 2020 година Златната топка не беше доделена поради пандемијата која скрати многу првенства, а во 2019 година ја доби Лионел Меси.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Рашфорд побрз од судискиот свиреж за голема победа на Јунајтед

Манчестер Јунајтед постигна важна победа против Вест Хем и тоа буквално во последните секу…