Дома Фудбал Лига на шампиони Баерн броеше до девет, Ливерпул го освои Сан Сиро

Баерн броеше до девет, Ливерпул го освои Сан Сиро

Возбудливо и ефикасно во првото коло од ЛШ, каде Ливерпул го доби дербито со Милан, а Баерн го понижи Динамо Загреб му даде девет гола.

Милан одлично го почна мечот и поведе во 3-та минута со голот на Пулишиќ, но потоа следеше пресврт на Ливерпул до полувреме. „Црвените“ дадоа два идентични гола со глава од прекин преку стоперите Конате и Ван Дајк.

Се за новиот формат во Лигата на Шампиони! ↓↓↓

Во вториот дел „росонерите“ тргнаа на се или ништо, а Ливерпул преку една контра стави точка на мечот за конечни 1:3.

Баерн запиша историска победа од 9:2 против Динамо Загреб, натпревар на кој Хари Кејн постигна четири гола од кои три од пенал.

Реал Мадрид потешко од очекуваното со 3:1 славеше против Штутгарт на домашен терен.