Дома Македонски спорт Атлетски митинг Скопје 2019

Атлетски митинг Скопје 2019

0

На Градскиот стадион во Скопје в сабота ќе се одржи третиот аматерски атлетски митинг Скопје 2019.

Овој атлетски митинг е наменет за сите оние кои го сакаат трчањето, рекреативно се занимаваат со трчање и спорт, се подготвуваат за Скопскиот маратон или, пак, сакаат да ги проверат своите можности и брзина во некоја од предвидените дисциплини.

На аматерскиот митинг учесниците ќе можат да се натпреваруваат во дисциплините на 100 метри, 400, штафета 4 по 400, една милја (1600 метри), 5000, 10000 метри и скок во далечина. Секој заинтересиран може да се пријави за учество на митингот преку веб-страницата www.prvdovrv.mk.

Атлетскиот митинг ќе трае од 10 до 16 часот и е отворен за сите заинтересирани кои сакаат да учествуваат.

Атлетскиот митинг за рекреативци е во организација на здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ во соработка со Атлетската федерација на Македонија и Градот Скопје.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Почнува пријавувањето за „Скопје трча 10К“

Од денес стартува пријавувањето за трката „Skopje Run 10K“ која ќе се одржи на 6 октомври.…