Дома Фудбал Атлетико го следеше примерот на Барса: Платите намалени за 70%

Атлетико го следеше примерот на Барса: Платите намалени за 70%

Играчите на Атлетико Мадрид го следеа примерот на другите колеги од Шпанија и се согласија за намалување на платите од 70% во периодот додека трае вонредната состојба, соопштија од „Ванда Метрополитано“.

Платите на бордот на директори и другите функциони исто така ќе бидат намалени, соопштија од клубот.

Целта на мерките е финансиската стабилност на „јорганџиите“ бидејќи сите клубови во Шпанија се погодени од пандемијата.

Пред неколку дена и Барселона исто така ги намали платите за 70%, а Реал Мадрид се уште се нема одлучено на таков чекор.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Официјално: Серија А продолжува на 20 ти јуни, седум дена претходно италијанскиот Куп!

Денес се одржа клучниот состанок на кој се одлучуваше судбината на Серија А и беше донесен…