Дома Фудбал Англија Арсенал водеше, па стравуваше од пораз против Брајтон 🎥

Арсенал водеше, па стравуваше од пораз против Брајтон 🎥

Арсенал и Брајтон во првиот натпревар од третото коло во Премиер лигата ги поделија бодовите одигрувајќи 1:1.

Двете полувремиња беа различни, едното му припадна на Арсенал, едното на Брајтон, па така поделбата на бодовите е и реален исход.

Се за новиот формат во Лигата на Шампиони! ↓↓↓

Натпреварот беше отворен по 39. минута кога Каи Хаверц го искроисти додавањето на на Букајо Сака за 1:0. На стартот од вториот дел Арсенал се соочи со проблеми бидејќи беше исклучен Даклан Рајс.

Од тој момент Брајтон на презема иницијативата и беше подобар противник на теренот. Таквата игра им се исплатеше веќе во 58. минута кога во листата на стрелци се запиша Жоао Педро.

До крајот и двете екипи имаа свои шанси, Брајтон беше понкоретен, но резултатот не се промени. По три одграни кола Арсенал и Брајтон се на седум освоени бодови.