Дома Фудбал Италија Ариго Саки: Ако Јувентус не го освои Скудетото нека се „убие“

Ариго Саки: Ако Јувентус не го освои Скудетото нека се „убие“

Легендарниот италијански тренер, Ариго Саки тврди дека Јувентус во моментов нема ривали во Серија А и дека без проблеми ќе го освои Скудетот, кое за „бјанконерите“ ќе биде шесто по ред.

„Јувентус е индивидуално најдобар тим, има одличен тренер. Иако му се потребни нови фудбалери, бидејќи полека доаѓа до смена на генерации, сепак Јуве е прв со голема предност и огромна самодоверба. Не гледам дека има ривали во Италија“, истакна Саки.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Саки тврди дека во моментов Милан, Рома, Наполи и Интер не се на нивото на Јувентус, па доколку „старата дама“ не го освои Скудетото тоа би било фудбалско самоубиство.

„Не може да се каже дека Милан е ривал на Јувентус. ’Росонерите’ имаат одлични резултати, но само благодарение на Монтела, немаат тим да го бркаат Јуве. Интер ја почна катастрофално сезоната, а Рома иако игра убав фудбал го нема потребниот менталитет. Доколку Јуве не ја освои титулата тоа ќе биде фудбалско самоубиство“, заклучи легендарниот тренер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Салфетка со потписот на Меси за Барселона продадена за скоро милион евра📷

Oткако неодамна беше објавено дека на аукција е ставена салфетката на која Лионел Меси пот…