Дома Фудбал Останато Апсењето на Платини е вест на денот: Се огласи и ФИФА!

Апсењето на Платини е вест на денот: Се огласи и ФИФА!

0
platini

Денес фудбалскиот свет го потресе аферата во која беше уапсен поранешниот прв човек на ФИФА Мишел Платини.

После апсењето на Платини денес се огласи Светската фудбалска федерација (ФИФА).

„Целосно сме посветени на соработката со властите на било која земја во која се одвива истрага за фудбалските активности“, стои во соопштението од ФИФА.

ФИФА наведе и дека нема повеќе детали за истрагата против Платини.

Обвинителството во Франција објави дека Платини е уапсен во склоп со истрагата за малверзации при доделувањето на домаќинството на Светското првенство кое треба да се одржи во 2022 на Катар.

Платини денес бил уапсен и испрашуван од полицијата во Париз. Повеќе за ова можете да прочитате – тука.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Мертенс го бараат великани, а тој прави изненадувачки трансфер

Белгијанецот Дрис Мертенс се наоѓа на излезните врати во Наполи. Во редовите на италијанск…