Дома Останати Тенис Антологиски меч во Рим: Циципас водеше, Ѓоковиќ се врати и победи после три ипол часа тенис!

Антологиски меч во Рим: Циципас водеше, Ѓоковиќ се врати и победи после три ипол часа тенис!

Aнтологиски тениски меч на Мастерсот во Рим. Еден од оние кои долго ќе се паметат.

Во главна улога беа Новак Ѓоковиќ и Стефанос Циципас. Тие го играа мечот од четвртфиналето на Мастерсот во италијанската престолнина. Конечниот резултат на крајот гласеше 2:1 за Ѓоковиќ после три ипол часа тенис.

Првиот сет донесе голема борба, а Циципас ја искористи својата прилика и одличната игра ја куниса со освојување на првиот сет со 4:6. И во вториот сет грчкиот тенисер играше добро, имаше предност од брејк и изгледаше дека се ближи елиминација на Новак.

Сепак тогаш најдобриот светски тенисер се врати на спектакуларен начин. Го сврти резултатот во сетот кој траеше 65 минути и го доби со 6:5 за израмнување во сетови на 1:1.

Во третиот сет следуваше нова драма.

Повторно Циципас одлично го отвори сетот. Ноле се држеше, Гркот успеа да дојде до уште една предност и сервис за меч, но погодувате што се случи. Ноле повторно се враќа и со 5:4 и со сервис на Циципас го враќа мечот во егал на 5:5. Се влезе во неизвеснба завршница.

Во финишот на третиот сет на сцена стапи неверојатниот Ѓоковиќ кој дојде до брејк и го освои сетот со 7:5 за конечни 2:1.

Ова сигурно беше еден од најдобрите мечеви на Мастерс турнирите во последните години.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…