Дома Останати Кошарка НБА Антетокумпо, Харден и Дончиќ ѕвезди на вечерта во НБА (ВИДЕО)

Антетокумпо, Харден и Дончиќ ѕвезди на вечерта во НБА (ВИДЕО)

Дури девет натпревари беа одиграни во најсилната кошаркарска лига во изминатата ноќ, а некои кошаркари забележаа одлични индивидуални натпревари, додека поголеми резултатски изненадувања немаше.

Еден од дерби натпреварот беше оној помеѓу Клиперси и Милвоки, но со оглед дека за домаќините не играа Пол Џорџ и Каваи Ленард гостите имаа далеку полесна работа. Милвоки однесе победа од 129:124. До триумфот ги предводеше одличниот Јанис Антетокумпо со учинок од 38 поени. 16 скока и девет асистенции. За Клиперси Вилијамс и Харел забележааа по 34 поени.

Уште еден одличен настап во НБА лигата одигра Лука Дончиќ. Неговиот Далас победи на домашен терен против Орландо со 107:106, а Дончиќ беше најдобар поединец на натпреварот со постигнати 27 поени, седум скокови и исто толку асистенции. Втората најголема ѕвезда на екипата Порзингис постигна само осум поени. Кај гостите одличен настап одигра Никола Вучевиќ со 19 поени и 11 скокови.

До минатата сезона натпреварот со Хјустон и Голден Стејт беше големо дерби во НБА лигата, но овој пат тоа не беше така. Вориорсите беа немоќни и Хјстон славеше со 129:112. Најдобар кај Хјустон беше Џејмс Харден со 36 поени и 13 асистенции. Неговиот соиграч Расел Вестбрук беше нешто послаб од вообичаено и натпреварот го заврши со осум скокови и шест асистенции. Кај гостите Буркс уфрли 28 поени.

Останати резултати:

Детроит – Њујорк 122:102

Индијана – Вашингтон 121:106

Атланта – Чикаго 93:113

Торонто – Сакраменто 124:120

Мемфис – Минесота 137:121

Јута – Филаделфија 106:104

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Дац и Александар направија карантинска верзија на „Вардаре не те оставаме“ (ВИДЕО)

Драган Спасов Дац и Александар Митевски се прилично активни во изминатиот карантински пери…