Дома Фудбал Англија Англичаните ги поделија парите: Ливерпул доби повеќе од Сити!

Англичаните ги поделија парите: Ливерпул доби повеќе од Сити!

0

Кога е заработувачката во прашање, тогаш Премиер лигата е сигурно без конкуренција, а доказ за тоа е огромната заработка на клубовите и оваа сезона.

Англиската федерација денес ги објави сумите кои ги поделија клубовите за штитуку завршената сезона, а тие се вртоглави. Доволно е само да се каже дека последнопласираниот Хадерсфилд заработил дури 96,6 милиони фунти, или тоа е еднакво на 110 милиони евра!

Интересно, шампионот Манчестер Сити заработи помалку од вторпласираниот Ливерпул. „Граѓаните“ инкасираа 150,9 милиони фунти, додека „црвените“ заработија 152,4 милиони фунти.

Тоа е поради фактот што во Велика Британија во директен пренос биле пренесувани 29 натпревари на Ливерпул и само 16 меча на Манчестер Сити.

50% од вкупните приходи од Премиер лигата се дели еднакво на сите клубови (како што може да се види на табелата), 25% се дели во зависност на бројот на прикажувани натпревари, а останатите 25% се селат според пласманот.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Меси бара од претседателот на Барселона да го врати Нејмар на Камп Ноу

Нејмар во 2017. година во трансфер вреден 222 милиони евра ја напушти Барселона и премина …