Дома Останати Тенис Американците застанаа против својата држава и му се извинуваа на Ѓоковиќ

Американците застанаа против својата држава и му се извинуваа на Ѓоковиќ


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Sенаторот на Флорида, Рик Скок вчера објави дека Ѓоковиќ и дефинитивно нема да може да влезе во САД  пред 11-ти мај кога се укинува забраната за влез на невакцинирани против коронавирусот, a oваа одлука не им се допадна ниту на Американците.

Организаторите на турнирите побараа специјална дозвола за Ѓоковиќ да може да влезе во САД пред 11-ти мај (тогаш се укинува забраната за невакцинирани против коронавирусот). Сепак, одговорот беше негативен.

Сега, дури и Американците се на страната на српскиот тенисер и ја критикуваат одлуката.

„Не грижете се, на 11-ти мај ќе се сметаза доволно безбеден да влезе во САД. Дотогаш е премногу опасен. Не ја доведувајте науката во прашање, нашата влада беше во право со се околу коронавирусот од почетокот на пандемијата“, објави тенисерот Џон Иснер.

Сличен е ставот и Марди Фиш кој во име на својата држава му се извини на Новак.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Бербатов за првпат откри: Дарко Панчев беше мојот идол!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Поранешната ѕвезда …