Дома Фудбал Англија Алиоски во Лидс добива газда кој од клубот може повторно да направи гигант?

Алиоски во Лидс добива газда кој од клубот може повторно да направи гигант?

Тимот на Лидс Јунајтед за кој настапува македонскиот фудбалер Езџјан Алиоски наскоро би можел да стане клуб со многу поголеми амбиции.

Андреа Радризани разгледува понуди кои би можеле да го лансираа Лидс во самиот врв на англискиот фудбал.

Една понуда пристигнаа од Катар Спортс Инвестмент (КСИ) групата која е предводена од Наер Ал Келаифи газдата на ПСЖ.

„Бев во контакт со 20 заинтересирани страни, а избрав три“, изјави Радризани за „Тајмс“.

Најреалното сценарио е Лидс да заврши во сопственост на КСИ. Ќе потсетиме и во текот на летото се шпекулираше дека Ал-Келаифи е заинтересиран да го купи Лидс.

„И КСИ и Насер ни се пријатели, имаме добар однос со луѓето од кај нив. Тие имаат можност да го одведат клубот на едно повисоко ниво. Со нив Лидс би бил конкурентен за самиот врв во англискиот фудбал“, додал Радризиани.

На крајот тој истакна дека него најважно му е да пронајде инвеститор кој од Лидс повторно ќе направи голем клуб.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Киелини: Погба? Кога дојде мислев дека е само уште еден играч во низата

Пред да се врати во Манчестер Јунајтед во 2016 гофина за 105 милиони евра Пол Погба од Јун…