Дома Македонски спорт Адеми стана ракордер во хрватскиот фудбал, Динамо му се поклони: Ти благодариме капетане!

Адеми стана ракордер во хрватскиот фудбал, Динамо му се поклони: Ти благодариме капетане!

Викендов Арјан Адеми прослави нова титула со Динамо Загреб.

Оваа титула за Адеми беше 10-та, а со тоа влезе во историјата на славните клубот и не само на клубот туку и воопшто на хрватскиот фудбал.

Имено, Адеми со тие 10 шампионски трофеи е најтрофејниот во хрватскиот фудбал воопшто. Неколку пати во кариерата македонскиот „лав“ од средниот ред имаше понуди да замине, но остана да го води Динамо во големи успеси.

Треба да споменеме дека Стефан Ристовски кој од зимскиот преоден рок исто така е во Динамо ја прослави втората титула во Хрватска. Првата ја освои со Ријека.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Барди на терените се враќа на почетокот на ноември?

Maкедонскиот репрезентативец, Енис Барди и понатаму е на листата повреди во Леванте. Барди…