Дома Фудбал Репрезентации Роналдо ја реши Русија: Му требаа 8 минути за да обезбеди победа за Португалија

Роналдо ја реши Русија: Му требаа 8 минути за да обезбеди победа за Португалија

Првата ѕвезда на португалскиот фудбал Кристијано Роналдо и донесе победа на својата селекција во дуелот против Русија.

На средбата од 2.коло на Купот на Конфедерации што се одржува во Русија, селекцијата на Португалија го совлада домаќинот Русија со 1:0, благодарение на голот кој го постигна Кристијано Роналдо уште во 8.минута од натпреварот.

Со осоените три бора актуелните европски шампиони Португалците го презедоа лидерското место во А групата со вкупно 4 бодови, еден повеќе од Русија, додека по нив следуваат Мексико со 1 и Нов Зеланд без освоен бод.

Токму овие две селекции Мексико и Нов Зеланд вечерва од 20 часот ќе го одиграат вториот натпревар од оваа група.