Дома Фудбал Германија Обамејанг и другарите доминираа против Келн (Видео)

Обамејанг и другарите доминираа против Келн (Видео)

Пјер Емерик Обамејанг и екипата денес им одржаа фудбалска лекција на фудбалерите на Келн бидејќи на домашен терен им нанесоа пораз со високи 5:0 во рамки на 4. коло од германската Бундеслига.

Дортмунд „киксираше“ во изминатото коло на гостувањето кај Фрајбург одигрувајќи 0:0, но денес ја покажаа сета моќ и ја понижија екипата на Келн.

Голеадата ја отвори Филип кој мрежата на гостите ја затресе во 2. минута. Со крајот на првиот дел беше постигнат уште еден погодок дело на Сократис за 2:0.

Во продолжението се разбуди и најдобриот стрелец на оваа екипа Обамејанг кој во две минути постигна два погодоци. Најпрво од пенал во 59. минута, а само минута подоцна по асистенција уште еднаш ја затресе мрежата на противникот. До крајот на мечот Пилип постигна уште еден погодок и ја потврди радоста за „Милионерите“.

Дортмунд сега е лидер на табелата со 10 бодови, колку што има и Хановер. Од друга страна, Келн е последен бидејќи се уште нема ниту еден бод оваа сезона.