Дома Фудбал Англија Видео: Луд меч – пет гола, промашен пенал и триумф на Ливерпул!

Лестер и Ливерпул одиграа крајно возбудлив натпревар во склоп на Премиер лигата, а на крајот подобри и посреќни беа „црвените“.

Очекувано, двете екипи уште од самиот старт наметнаа силно темпо на игра и шанси се редеа на двете страни. „Црвените“ први дојдоа до водство преку Салах, а потоа Кутињо со спектакуларен гол донесе водство од 2:0. ога се очекуваше на одмор да се замине со тој резултат Оказаки погоди за 2:1.

Во вторто полувреме Ливерпул повторно дојде на два гола предност, откако Хендерсон успешно го заврши еден контра напад на „црвените“.Сепак, ниту оваа предност од два гола не донесе мир кај Јирген Клоп, бидејќи Варди после само една минута намали на 3:2.

Веднаш потоа Варди стана трагичар откако не успеа да го совлада Мињоле од белата точка и да му донесе бод на својот тим.