Дома Фудбал Репрезентации Видео: Камерун и Австралија ги поделија бодовите

Актуелните шампиони на Африка и Азија одиграа 1:1 во второто коло од групната фаза на Купот на Конфедерации, а таков исход не им одеше во прилог ниту на едните, ниту на другите.

Камерун и Австралија после поразот Чиле, односно Германија, денес имаа императив за победа со што би си ги подобриле шансите за пласман во полуфинале, но нивниот меѓусебен дуел заврши без победник.

„Лавовите“ поведоа во судиското продолжение од првото полувреме, Нгадиу испрати одличен пас, а Замбо Андре-Франк мајсторски ја смети топката зад грбот на Рајан.

После 15 минути игра во вториот досуден беше пенал за Австралија, а Марк Милиган беше прецизен од белата точка за конечни 1:1.