Дома Фудбал Останато Сите го читаат: Писмото на Роналдињо напишано за самиот себе!

Сите го читаат: Писмото на Роналдињо напишано за самиот себе!

1 минути
0
1,788

Легендарниот Роналдињо Гаучи денес за „The Player’s Tribune“ си напиша писмо самиот себе. Тој ја испрати целата своја кариера во текстот, и откри до сега непознати погледи за животот и за својата кариера.

„Таму каде што живееш, во Порто Алегре има многу банди и дрога. Ќе ти биде тешко, но се додека играш фудбал, на улица, во паркот и со своето куче ќе бидеш сигурен. Да, со своето куче бидејќи е одличен голман“, пишува Роналдињо.

„Ќе играш со Роберто и со другите деца, но и со старата екипа во паркот. Но, на крајот сите ќе се уморат, а ти ќе продолжиш да играш. Погрижи се за твоето куче Бомбо секогаш да биде до тебе. Тоа е вистинско бразилско куча, па дури и кучињата во Бразил сакаат фудбал. Ќе ти биде одличен партнер за вежбање на дриблинзи, а можеби и прва жртва на твојот елестик“.

Во писмото пишуваше и за Меси.

„Во Барселона ќе чуеш за едно дете од младинскиот погон. Го носи бројот десет како и ти. Низок е и вешт е со топката исто како и ти. Ти и твоите соиграчи од првиот тим ќе одите да го гледате на натпреварите од помладите категории и веднаш ќе знаеш дека ќе биде голем играч. Тој е поинаков. Се вика Лео Меси. Дури и кога ти ќе заминеш меѓу фристајлерите во Барселона ќе остане тој Меси“.

Проверете

Најжешката UFC девојка во топлес издание во Мексико

Најсексапилната промотерка на UFC борбите, Аријани Селесте, ги воодушеви присутните на пла…