Дома Видео Сензација во финалето на 200 метри: Гулиев приреди „златно“ изненадување (видео)

Сензација во финалето на 200 метри: Гулиев приреди „златно“ изненадување (видео)

0 секунди
0
380

Азербејџанацот кој трча за Труција Рамил Гулиев (27) го наследи легендарниот Усаин Болт на светскиот трон на 200 метри. Гулиев го освои златото на 200 метри пред Ван Микерк од Јужна Африка и Џереми Ричардс од Тринидад и Тобаго.

Усаин Болт кој на претходните три светски првенста беше непрокосновен на 200 метри, го доби наследникот во оваа дисциплина, тоа е Гилиев кој победи во исклучително драматична трка.

Гулиев во целта имаше време 20,09 секунди, Ван Никер кој не успеа да ги обедини титулите на 400 и 200 метри имаше резултат 20,11 секунди, односно за еден илјадити дел од секундата беше побрз од Ричардс.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе A. V.
Load More In Видео

Проверете

Каталонија „ГОРИ“: Гвардиола доаѓа по Меси, „граѓаните“ спремни да ја платат клазулата!?

Неверојатни вести пренесуваат островските и каталонските медиуми, управата на Манчестер Си…