Дома Останати Повредата на е сериозна: Карабатиќ ќе настапи на Светското првенство!

Повредата на е сериозна: Карабатиќ ќе настапи на Светското првенство!

0 секунди
0
438

Еден од најдобрите светски ракометари Никола Карабатиќ го повреди скочниот зголб, но како што соопштија од француската репрезентација, повредата не е сериозна и тој ќе биде посогтвен за настап на Светското првенство кои за две недели ќе започне во Франција.

„Добро се чувствувам, повредата не е сериозна, станува збор за мало истегнување на зглобот. За да бидам во вистинската форма за СП ќе морам да внимавам на многу детали“, изјави Карабатиќ.

Франција на СП се наоѓа во групата со Полска, Норвешка, Русија, Јапонија и Бразил. Првиот меч ќе го одигра на 11 јануари против Бразил.

На ова Сп ќе учествува и репрезентацијата на Македонија, која за противници во групата ги има Шпанија, Словенија, Тунис, Исланди Ангола. Првиот меч Македонија ќе го одигра на 12 јануари против Тунис.

Проверете

Елиминиран првиот носител во Мајами

Швајцарецот Стан Вавринка, кој во отсутво на Енди Мари и Новак Ѓоковиќ е поставен за прв н…