Дома Фудбал Останато Повеќе нема грешки – ФИФА водедува „соколово око“!

Повеќе нема грешки – ФИФА водедува „соколово око“!

0 секунди
0
1,182

Светската фудбалска федерација денес ја избра фирмата за прегледување на снимките од спорните ситуација .

ФИФА соопшти дека британската „Hawk-eye“ ја добила работата да ги покрива Светското првенство за играчи до 20 години кое во сабота започнува во Јужна Кореа, Купот на конфедерации во Русија и клупското светско првенство во УАЕ.

Од ФИФА сакаат да дозволат прегледување на снимките само за “јасни грешки“ и тоа во четири ситуации: постигнати погодоци, досудени пенали, исклучување на играчи и случаевите кога погрешен играч е казнуван со картон.

Најмалку 11 фирми беа на пробата во ФИФА во текот на минатата година, но британската фирма веројатно изгледала како најдобро решение.

Иначе како што е познато користење на видео технологијата веќе постои во кошарката, тенисот, американскиот фудбал…

Прочитајте поврзани статии
Повеќе S. D.
Load More In Останато

Проверете

Џеко и Пероди му приредија победничка „журка“ на Тоти за збогум од Рома

Последниот меч на Франческо Тоти во дресот на Рома и веројатно во кариерата заврши успешно…