Дома Фудбал Германија Навивачите на Шалке пиво и храна плаќаат со чип на дресот!

Навивачите на Шалке пиво и храна плаќаат со чип на дресот!

0 секунди
0
1,458

Во новите дресови наменети за љубителите на фудбалскиот клуб Шалке ќе има вграден електронски чип кој ќе им овозможува плаќање во една онлајн самопослуга – нов спонзор на клубот.

Бундеслигашниот клуб соопшти дека чипот кој е вграден во ракавот од дресот со знакот на продавницата „AllyouneedFresh“ ќе им овозможува на стадионот да плаќаат пиво и колбаси.

На дресовите од играчите ќе ги нема тие чипови бидејќи тие „ретко одат на штандовите со пово и колбаси на полувремето“, истакнаа од клубот.

Спонзорскиот договор на Шалке и таа онлајн продавница е потпишан на четири години, а магазинот „Кикер“ објави дека вредноста на договорот е 20 милиони евра.

Шефот на маркетинг на Шалке, Алекдандер Џобст изјави дека од клубот се горди што први во светот можат да престават дрес кој има чип за плаќање.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Германија

Проверете

Барселона добива силна конкуренција: Реал, Челси и Арсенал, кој ќе исплати прв 40 милиони?

Младиот стопер на Ница, Маланг Сар зимата првпат се најде во центарот на вниманието на Бар…