Дома Фудбал Италија Милано во исчекување на „Мадонина“ – нов рекорд во Серија А

Милано во исчекување на „Мадонина“ – нов рекорд во Серија А

0

Милан и Интер овој викенд го играат дербито „Де ла Мадонина“, кое ќе биде историско според приходот кој ќе го остварат „нероаѕурите“ кои се домаќини.

Имено, се очекуваат 80.000 гледачи, стадионот е распордаден уште пред еден месец, а Интер ќе инкасира 4,5 милиони евра од билети, што е рекорд во Серија А.

Ова градско дерби е единствено во светот, не само по големината на клубовите кои заедно имаат 10 европски титули, туку и поради „пријателството“.

Ривалитетот помеѓу клубовите е огромен, но не постои омраза, туку чиста фудбалска емоција.

Милано веќе една недела живее во исчекување на големот дерби, а сликите покажуваат дека во градот се е во знакот на „Мадонина“.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Италија

Проверете

Жиру ги замолкна „Делиите“ среде Белград во 85-та минута

Со голот во 85. минута, Оливие Жиру ги згасна надежите за победа кај сланите Делии и му до…