Дома Фудбал Репрезентации Маскерано го надминува легендарниот Занети и заминува во репрезентативна пензија

Маскерано го надминува легендарниот Занети и заминува во репрезентативна пензија

0

Универзалецот од редовите на Барселона, Хавиер Маскерано, најави дека после Светското првенство во Русија повеќе нема да настапува за репрезентацијата на Аргентина.

Искусниот 33 годишен фудбалер е дел од тимот на „гаучосите“ кој со тешки маки со победа во последното коло избори пласман на Светското првенство во Русија.

„Мојот циклус во тимот се завршува во Русија. Дефинитивно, тоа е моето последно натпреварување“, изјави Маскерано.

Маскерано има прилика да стане фудбалер со најмногу настапи во дресот на Аргентина, бидејќи дури 139 играл за Аргентина на официјалните натпревари, само четири помалку од Хавиер Занети.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе S. D.
Load More In Репрезентации

Проверете

Жиру ги замолкна „Делиите“ среде Белград во 85-та минута

Со голот во 85. минута, Оливие Жиру ги згасна надежите за победа кај сланите Делии и му до…