Дома Останати Авто Мото Маса ја прекина пензијата, се враќа во Формула 1

Маса ја прекина пензијата, се враќа во Формула 1

2 секунди
0
751

Бразилскиот автомобилост, Фелипе Маса, експресно ќе ја прекина пензијата и ќе се врати во „најбрзиот циркус“ во светот.

Како што пренесува „F1 Today“, раководството на Вилијамс и 35-годишниот возач постигнале договор, тој и следната сезона да биде член на британскиот тим.

Оваа одлука на Вилијамс значи дека тимот ќе му дозоволи на Финецот Валтери Ботас да се пресели во Мерцедес, кој бара замена за шампионот Нико Розберг.

Истиот извор наведува дека за едногодишниот договор Маса ќе добие шест милиони евра.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Авто Мото

Проверете

Жребот за АО: Мари почнува со Марченко, Ѓоковиќ со Вердаско

Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата на Австралија Опен ќе ја започне против Шпанецот Ферна…