Дома Останати Дел Потро го пропушта Австралија Опен

Дел Потро го пропушта Австралија Опен

0 секунди
0
468

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин дел Потро изјави дека шанските тој да заигра на првиот грен слем во сезоната, Австралијан Опен, се минимални.

Делпо ќе одигхра два егзибициски меча против Давид Ферен на 27 и 28.декември во Мар дел Плата.

„Потребен ми е некој кој ќе ме подоготви за да можам да ја издржам целата сезона. До Аустралијан Опен има уште две недели и тешко е дека физички ќе бидам подготвен. Секогаш ги гледам приоритетите, ако тенисот ме чекаше две години, тогаш Австралија може да ме почека уште една“, изјави Аргентинецот.

Делпо посочи дека веројатно нема да настапи ниту на мечот од првото коло во Девис купот против Италија на почетокот на февруари. Аргентина против Италија ќе ја започне одбраната на титулата во ова натпреварување.

Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останати

Проверете

Потег за РЕСПЕКТ: Додека другите пливаа тој оддаде почит на жртвите во Барселона!

За потегот на шпанскиот пливач на 200 метри, Фернандо Алварез, веројатно долго ќе се збору…